Foto: Siim Lõvi /ERR

Täna, 7 oktoobril rääkis haridusminister Kiristina Kallas (vaata ETV uudised kell 21:09:30), sellest et on vaja kärpida 10 miljonit kõrgharidusest ja 10 miljonit teadusest.

Aastal 2019 tagas Eesti teaduskoja, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia, akadeemiliste ametiühingute ja Eesti Üliõpilaskondade Liidu ühine tegevus, sh protestiaktsioonid, mis kulmineerusid teadlaste hoiatusstreigiga, et 1% SPK-st määrati teadusele. 

Nüüd on see saavutus ohus, sest haridusmister näeb siin kärpekohta. Valmisolek protesteerida ja streikida on ainuke mõõdik, mille järgi haridusminister saab mõõta, kui väga see mõte on halb. Pangamaks jäi kehtestamata, selle asemel pankurid maksid endale “solidaarselt” dividende. Astmeline tulumaks on kehtestama, selle asemel suurendatakse käibemaksu, mis oma olemuselt on regressiivne maks, et “kõik panustaksid võrdselt”. Kärped hariduses ja teaduses ei ole ainult selle valdkonna töötajate mure, vaid kogu Eesti ühiskond on siin solidaarne, seda näitas ühiskonna kaasaelamine õpetajate streigile, nagu ka ühiskonna kaasaelamine 2019. aasta teadlaste hoiatusstreigile.