Tartu ülikooli Ametiühing saatis TÜ juhtkonnale mahuka 14-st punktist koosneva kiri tööstressi vähendamise vajaduse kohta ülikoolis. Kirjas on pakutud ka samme, mida peaks astuma tööstressi vähendamiseks. Tagasiside ja panustamine selle kirja teksti oli Tartu Ülikooli Ametiühingu liikmete, samuti mitteliikmetest TÜ töötajate poolt tähelepanuväärselt suur. Järelikult on kirjas tõstatatud teemad sellised, mis töötajaid sügavalt puudutavad.

TÜAÜ tänab kõiki, kes kirja koostamises osalesid, kaasa mõtlesid, ideid esitasid ja sõnastada aitasid.

Kirjas esitatud küsimused ja ettepanekud puudutavad muuhulgas projektisõltuvust ja õppetöö alarahastust. Kirjaga saab tutvuda saates vastavasisulise päringu TÜAÜ-le maili teel (aadressile union@ut.ee). Allpool on lühidalt toodud mõtteid kirjast:

  • Ülikoolide poolt rahastatavad tenuuriprofessuurid on olemas nii Eesti Maaülikoolis, Tallinna Tehnikaülikoolis kui ka Tallinna Ülikoolis, kuid mitte Tartu Ülikoolis.
  • Projekisõltuvus on probleemiks igal TÜ akadeemilisel positsioonil, samal ajal kui 2019. aasta otsus jagada suur osa teadusrahast ministeeriumite vahel on osutunud problemaatiliseks. Näiteks selle kohta on 19 miljonit eurot kasutamata teadusraha, mis läheb üldiste eelarveaukude lappimiseks ja on jäädavalt kadunud teaduse jaoks (https://www.err.ee/1609347429/karpe-eelarve-votab-teadusrahast-19-miljonit).
  • Akadeemiliste töötajate ajakasutuse uuringu tulemusel tõid uuringu autorid suurimate probleemidena esile nn nähtamatu töö tegemise, mis akadeemiliste töötajate koormusarvestuses ei kajastu, tööülesannete killustatuse ning ülikoolis levinud ületöötamise kultuuri, mis suurendab töötajate läbipõlemise riski. Mida võtab TÜ ette, et töötajate koormusarvestuses hakkab see töö olema nähtav ja arvestatud, sh töö toimetuskolleegiumites, retsenseerimine, samuti seni töökoormuses kajastamata projektide taotlemise, juhtimise, läbiviimise ja aruandlusega seotud töö.
  • Akadeemiliste töötajate soolise palgalõhe uuringu tulemused näitasid, et sooline palgalõhe on TÜ-s probleem. Kas on kavas järgida uuringu autorite soovitust palgalõhe vähendamiseks: kasvatada õpetamise tulusust TÜ palgasüsteemis?
  • TÜ töörahulolu küsitluses on 2% vastanud töötajatest teada andnud, et nad ei tule toime tööga seotud pingetega. Ka Tartu Ülikooli Ametiühingu poole on töötajad pöördunud ja kõnelnud oma kolleegide läbipõlemisest.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.