Photo: pexels.com

……………………………………………………………………………………………………………………………….
 
It is great that the minimums in wage levels 2-8 will be risen from March 1, 2021. 
 
Arvestades vahepealset ülikooli töötajate palkade suhtelist mahajäämust Eesti keskmisest palgast, on kavandatav tõus vahemikus 9 –15% oluline samm õiges suunas.
 
Though, the rise in salary is fictitious as long the pay depends solely on grant owned by the research group - it means whether the current finances allow any pay rise firsthand! Nii on seni tihti juhtunud, et jooksva grandi maht on jäänud lõppaastatel nii kitsaks, et palga tõusu arvelt on olnud vaja tühistada jooksvate kulude (nt. konverentsiosalemise) summasid. See tähendas seda, et töötaja pidi need kulud enda taskust maksma, seega tema palk ikkagi reaalselt vähenes. Halvemal juhul pidi töötaja minema üle väiksemale töökoormusele, mis juba otseselt tähendas mitte palgatõusu, vaid hoopis langust.
 
Võttes niisuguse veidi kriitilisema vaatenurga võib väita, et palgatõus  võib mõnede töötajate jaoks olla näiline.
 
Akadeemilisel töötajal on palgatõusust alles siis kasu, kui tema palk ei sõltu enam nii suures mahus grantidest kui praegu. Teada on, et kui võimalus edukalt granti saada langeb alla 25%, siis on selle saamine võrreldav loteriivõiduga. Selleks, et töörühmasid elus hoida, on seni pandud mitteedukaks osutunud granditaotluste põhitäitjad teiste grantide alla, mis on viinud selleni, et võimalus ka selle teise grandi alt palka tõsta oluliselt vähenes. Sellest suletud ringist ei pääse Eesti teadus ja seega ka Tartu Ülikool ainult astmepalga määrasid tõstes.
 
Regarding the the fact the public science funding will be 1% of the GDP next year, the university could help the academic workers with pay and work stability by allocating the basic income for them from the base funding. Sellega annab Tartu Ülikool väärtusliku panuse akadeemilise töötaja vaimsesse tervisesse ja kindlustab teadusharude püsivust, võttes neilt maha projektisõltuvuse koorma.
 
1.03.2021 planeeritava muudatusega kaasnevast täiendavast palgakulust 84% kulub akadeemiliste töötajate palkade ja 16% tugitöötajate palkade tõstmiseks. Sellega seoses soovib Tartu Ülikooli Ametiühing teada,  kas Tartu Ülikooli eesmärk maksta tugitöötajatele konkurentsivõimelist palka saab ka sisuliselt täidetud.
……………………………………………………………………………………………………………………………….
 
 
The academic workers, share with the union your vision how the stability in salary and work should be granted in the case of the academic worker. It is a good time to submit our proposals as:
1) From January 2020 the new model of the scientific career will be introduced in the university
2) Teadus- ja arendustegevuse korralduse seadus (TAKS) uuendamine is under revison and the unions are consulted by the Ministry of Education and Research
 
The union sees that the academic worker should be covered by a basic income which ensures work and pay stability in the case where a worker has a permanent contract but the research group has no funds to pay the worker (because there have failed to win a new projects). The union asks for your proposals regarding to:
1) how could the basic income be covered
2) how geenerous it should be
3) how long after the end of the project it should be paid