Foto: Ülikooli sisseastumiseksami paberite põletamine 6. jaanuaril Tšiilis. “In recent years protests by Chilean students over the country’s highly privatized education system have made global headlines and brought pledges of reform including making higher education free of charge, improving quality and widening access to more people.” (Reuters.com)

Neljapäeval, 28. aprillil kella 14.00–16.30 toimub TÜ raamatukogu konverentsisaalis Tartu Ülikooli korraldatav aruteluseminar, kus tutvustatakse ülikoolis tehtud analüüsi „Kõrghariduse rahastusmudelid ja nende muutmise võimalikud mõjud“ tulemusi. Samuti räägib majandusteadlane professor Nicholas Barr sissetulekust sõltuva tagasimaksega õppelaenu süsteemist.

Et Eesti kõrghariduse rahastamise tulevikku puudutav avalik arutelu saaks tugineda teaduspõhistele andmetele, on TÜ õppeprorektori Aune Valgu eestvedamisel koostatud ülevaade eri riikide kõrghariduse rahastamise mudelitest ning nende rakendamise võimalikust mõjust nii üliõpilastele kui ka ühiskonnale. Analüüs on valminud viimase 20 aasta jooksul avaldatud teaduskirjanduse põhjal. Rahastusmudeleid ja nende muutmise mõju käsitleb analüüsi üks autoreid, TÜ haridusteaduste doktorant Gerli Silm. Lühiettekannetega esinevad veel Tallinna Tehnikaülikooli professor Kadri Männasoo, TÜ üliõpilasesinduse juhatuse liige Hanna Britt Soots ja Mõttekoja Praxis analüütik Elisabeth Kendrali.

Eraldi teemana on seminaril tähelepanu all sissetulekust sõltuv õppelaenusüsteem, mis on kasutusel mitmel pool maailmas. Süsteemist kõneleb Suurbritannia majandusteadlane, Londoni Majandus- ja Poliitikateaduste Kooli avaliku majanduse professor Nicholas Barr, keda on nimetatud Suurbritannia kõrghariduse rahastamise süsteemi üheks arhitektiks. Samuti on ta aidanud kujundada Ungari õppelaenusüsteemi ning andnud nõu sissetulekust sõltuva õppelaenusüsteemi rakendamisel Uus-Meremaal, Austraalias ja Tšiilis.

Seminari juhib Aune Valk.

Ennekõike ekspertide seminarina kavandatud üritusel on võimalik osaleda nii kohapeal kui ka veebis. Professor Barri ettekanne ja sellele järgnev arutelu toimub inglise keeles, ülikooli analüüsi esitlus, sellega seotud lühiettekanded ja arutelu on eesti keeles.

Täpne ajakava avaldatakse peagi (info leitav TÜ kodulehelt).

NB! Tartu Ülikooli Ametiühing toetab tasuta kõrgharidust, Skandinaaviamaade eeskujul (Eesti hariduslepe), mis tagab sotsiaalse mobiilsuse, andekate tudengite Eestisse jäämise ja vähese bürokraatia.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.