Foto: Eero Vabamägi / Postimees.ee

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing (ERÜ) on mures Tallinna Ülikooli (TLÜ) otsuse pärast mitte kuulutada 2022. aasta sügisel välja vastuvõttu infoteaduse bakalaureuse õppekavale. Plaani osas on kriitiline ka Rahvusraamatukogu, kus pärast renoveerimist on vaja juurde uusi, kaasaegsete teadmistega töötajaid.

“Seega mõjutab vastuvõtu peatamine infoteaduse eriala bakalaureuseõppesse aastal 2022 tähelepanuväärselt raamatukogusid ja kogu infosektorit ning takistab nii infoühiskonna arengut kui ka eesti rahvakultuuri ja vaimse kultuuripärandi elujõulist ja kestlikku arengut Eestis,” kirjutas Rahvusraamatukogu peadirektor Janne Andresoo pöördumise TLÜ rektorile ning kultuuri- ja haridusministritele.

Raamatukoguhoidjad on mures plaani pärast lõpetada infoteaduse vastuvõtt TLÜ-s

 

Kultuuriminister Tiit Teriku sõnul seaks otsus lõpetada vastuvõtt infoteaduse bakalaureuse õppekavale 2022. aastal ohtu raamatukogunduse tuleviku Eestis.

“Tartu Ülikooli koolitab käesoleval ajal infotöötajaid vaid infokorralduse rakenduskõrghariduse õppekaval, mis sai 2017. aastal avaldatud õppekavade rahvusvahelisel kvaliteedi hindamisel kriitilise hinnangu,” rõhutas ta ja lisas, et kui neid puuduseid ei suudeta tuleva aasta aprilliks kõrvaldada, pole Viljandi Kultuuriakadeemiast Tartu Ülikooli üle toodud infoteaduste õppekava jätkusuutlikkus tagatud.

Seega on Teriku sõnul Tallinna Ülikool ainus ülikool Eestis, kus on siiani võimalik omandada infoteadusharidust kõigil akadeemilise koolituse tasemetel.

Terik: infoteaduse bakalaureuse kaotamine seab ohtu raamatukogunduse tuleviku

What makes this a curiosity is that the information science is not in the area of ​​responsibility of TU. This means that the Ministry of Education and Research does not financially support the curriculum (TLÜ ei korralda sügisel vastuvõttu ka kolmele magistriõppekavaleAlthough Tallinn University has repeatedly applied for information science as one of the university's areas of responsibility, the Ministry of Education and Research has not satisfied (TLÜ ei ava sügisest infoteaduse eriala ja kolme magistriõppekava). 

Haridus- ja teadusministeeriumi kõrghariduse valdkonna nõunik Sigrid Vaher ütles Postimehele, et kõrghariduses jaotuvad õppekavad ehk õpetatavad erialad õppekavagruppidesse, mille põhiselt antakse ülikoolile õpetamisõigus ning määratakse ka vastutusvaldkonnad.

Tema selgitusel on vastutusvaldkondade jaotamisel üheks põhimõtteks, et ülikool pakub vastavas grupis õpet kõigil kolmel astmel – see tähendab, et lisaks õppele tehakse valdkonnas ka teadust ja õpe on teaduspõhine.

“Infoteaduse õppekava kuulub ajakirjanduse ja infolevi gruppi ning selles puudub Tallinna Ülikoolil doktoriõpe,” rääkis ta ja lisas, et selles õppekavagrupis on vastutus Tartu Ülikoolil. “Seal on kõrghariduse I astmel infokorralduse õppekava, kus vastuvõetute arv on üle kahe korra suurem kui Tallinna Ülikoolis.”

Miks ei saa Tallinna Ülikool avada infoteaduse eriala?

 

“Kui ülikoolide rahastamine, sh TLÜ rahastamine riigi poolt jääb samale tasemele, on täiesti selge, et samamoodi me eestikeelset õpet teha ei suuda,” ütles Tallinna ülikooli arendusprorektor Katrin Saks.

Esialgu lõpetatakse TLÜ infoteaduse vastuvõtt üheks aastaks.

Saks lisas, et kuigi õpetajate tulevane palgatõus on tervitatav, tekitab muret siiski õppejõudude palk.

TLÜ ei korralda sügisel vastuvõttu ka kolmele magistriõppekavale

 

Saks lisas, et hiljuti on ka rektorite nõukogu juhtinud tähelepanu sellele, et kõrghariduse jätkuva alarahastamise korral on ülikoolid sunnitud astuma samme, mis vähendavad kõrghariduse kättesaadavust Eesti ühiskonna jaoks olulistel õppekavadel.

Saks lisas, et kui viimastel aastatel on kasvanud Eestis nii keskmine brutopalk, tarbijahinnaindeks kui ka õpetajate palk, siis ülikool jääb praeguse rahastuse tõttu muust ühiskonnast maha.

TLÜ ei ava sügisest infoteaduse eriala ja kolme magistriõppekava

Once again, pay attention to the comparison with the situation of teachers, which was repeatedly pointed out by Katrin Saks, Vice-Rector for Development of Tallinn University. A comparison with teachers was also made at the seminar of the Riigikogu Higher Education Support Group held on 10 November 2021 “The Revolutionary Situation in Estonian Higher Education: When Some Can't and Others Don't Want the Old Way” (read here).  

Here, one has to remember that the teachers are not a priority for the state by chance, but because teachers have a strong union that has the ability to communicate their interests consistently and, if necessary, to strike. Thanks to the joint pressure of the representative organizations of academic staff (unions, Teaduskoda, ENTA), we achieved the implementation of the research agreement (teaduslepe)!


JOIN THE UNIVERSITY UNION - TOGETHER, WE WILL ACHIEVE SUSTAINABLE FUNDING OF THE EDUCATION AND PAY STABILITY!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.