Foto: Erik Prozes / Postimees

11.-14. aprillil toimus Tartu Ülikoolis institutsionaalse akrediteerimise rahvusvahelise komisjoni hindamiskülastus. Seoses Tartu Ülikooli Ametiühingu tagasisidega Ülikooli eneseanalüüsi aruandele 29. oktoobrist (leitav TÜAÜ kodulehel) ja 7. aprillist (saadaval esitades TÜAÜ-le vastava päringu), toimus hindamiskülastuse eel TÜ juhtkonna ja ametiühingu kohtumine. Teemaks oli projektisõltuvus ja kõrghariduse alarahastus ning neist tulenevate negatiivsete tagajärgede mõju välishindamise tulemustele. Tartu Ülikooli Ametiühingu poolt osalesid Ruth Tammeorg, Stefan Groote ja Marko Kaasik, TÜ juhtkonna poolt teadusprorektor Kristjan Vassil, personaliosakonna juhataja Kristi Kuningas ja finantsjuht Kalle Hein.

Kohtumine kulges sõbralikus õhkkonnas ning oldi nõus, et ülikooli, kui tööandja ja ametiühingu (kui töötajate esindaja) seisukohad langesid enamasti kokku.

Ametiühing tunnustas ülikooli nii selle eest, et personaliosakond teeb aktiivselt töötajatele tervise hoidmiseks koolitusi kui ka selle eest, et ülikoolid ühtsena ei ole sõlminud halduslepinguid.

Leppisime kokku, et ülikooli institutsionaalse akrediteerimise hindamiskomisjoni ees me projektisõltuvuse teemasid ei hakka käsitlema, vaid töötame sellega isekeskis edasi.

Teadusprorektor lubas kaasata edaspidi ametiühingut ka ülikoolisisestesse aruteludesse seoses AÜ väljendatud murega töötajate ebakindlusest ja projektisõltuvusest.

Leppisime kokku, et vahetame edaspidi infot ja teeme koostööd nii TAKSi (Teadus- ja arenduskorralduse seadus) küsimustes kui kõrghariduse rahastuseks SKPst 1,5% saavutamiseks.

Ametiühingud on ülikoolidega samal nõul, et TAKSis sätestada kavatsetav eraettevõtluse toetamine riigi rahaga on vale. TÜ rektor on selle seisukohta TAKSi juhtgrupis tugevalt välja öelnud. Sama seisukohta on aü-d väljendanud akadeemiliste ametiühingute kirjas ministeeriumile.

Aü-de ettepanekut, et jõuda on vaja selleni, et ülikooli ja ministeeriumi vahel sõlmitav haldusleping peab ette nägema mahu, kui suur osa peab minema palkade stabiilseks baaskomponendiks (akadeemilise töötaja põhipalk), ülikooli juhtkond omaks ei võtnud, nähes ohtu ülikooli autonoomiale. Mõtet, et teadlase palk peaks koosnema baaskomponendist ja sellele lisanduvast projektirahast, st projektirahastus ei saa olla palga maksmise põhialus, tuleb aü-l veel selgitada. Loe lisaks ametiühingute tagasisidet TAKSile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.