Akadeemilised Ametiühingud

PRESSITEADE

18. september 2019 

Akadeemilised Ametiühingud otsustasid esmaspäeval peetud koosolekul korraldada neljapäeval, 19. septembril kell 11.30 – 12.00 meeleavalduse kõrghariduse ja teaduse rahastamise suurendamise toetuseks.

Tallinnas toimub meeleavaldus Eesti Panga juures aadressil Estonia pst 11 ja 13, kus ka valitsus peab väljasõiduistungi pressikonverentsi ning Tartus Haridus- ja Teadusministeerium juures aadressil Munga 18.

Meeleavaldusel esitavad kõrgharidustöötajad valitsusele kolm soovi. Esiteks teadusrahastuse suurendamine ühe protsendini SKPst, teiseks kõrghariduse rahastamine tasemel 1,5 protsenti SKP-st ning kolmandaks teadlastele poole keskmise palga ulatuses baassissetuleku garanteerimine, mille kulu on vaid 0,07 protsenti SKPst.

Tartu Ülikooli ametiühingu juhatuse esimehe Ruth Tammeoru sõnul pole teadusleppest kinni peetud ning nüüd on löögi alla sattunud ka kõrghariduse rahastamine. „Kõrgharidustöötajad ei soovi tasulise kõrghariduse taastamist, auditoorse õppetöö vähendamist ja lektorite palgata sundpuhkusele saatmist, nagu on praegu ülikoolides kaalumisel,“ sõnas Tammeorg lisades, et Eesti teaduse püsimajäämine kõrghariduse kvaliteet on täna tõsises ohus.

Valitsus on rikkunud eelmise aasta lõpus sõlmitud ühiskondlikku teaduslepet. Võitluses teadusleppe täitmise eest ja akadeemiliste töötajate töötingimuste parandamise eest on ametiühingud, Eesti Teaduskoda ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia oma pingutused koondanud. Esmaspäeval 16. septembril toimunud laiemal ühiskoosolekul osalesid esmakordselt ka tudengid (eesotsas Eesti Üliõpilaskondade Liiduga) ja õpetajad (Eesti Haridustöötajate Liit). Läbirääkimised käivad ka Arstide Liiduga, mis samuti tunneb sügavat muret teaduse ja kõrghariduse kvaliteedi languse pärast, mis otseselt mõjutab meie tervishoiu kvaliteeti.

Meeleavaldust korraldavad Tartu Ülikooli Ametiühing, Eesti Maaülikooli Ametiühing, Tallinna Ülikooli Ametiühing, Eesti Teaduskoda ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia

 

Lähem info:

https://www.facebook.com/events/2403900149831236/?active_tab=about

Tartu Ülikooli ametiühingu juhatuse esimees Ruth Tammeorg, telefon 517 0423

Akadeemiliste Ametiühingute eesistuja Triin Roosalu, telefon 619 9874, e-post triin.roosalu@tlu.ee