Silmad ja töötamine arvutiga

  • Vabariigi Valitsuse määruse “Kuvariga töötamise töötervishoiu ja tööohutuse nõude” (leiad siit) järgi tööandja peab korraldama töö selliselt, et töötaja saab silmade ülepinge ja sundasendis töötamisega tekkivate vaevusete ennetamiseks vaheldada kuvariga töötamist teistlaadsete tööülesannete täitmisega. Kui see pole võimalik, peab töötaja saama perioodiliselt pidada puhkepause. Puhkepauside kestus peab moodustama vähemalt 10% kuvariga töötamise ajast. Määruses on välja toodud ka nõuded töökeskkonnale ja töötamiskohale.
  • Tartu Ülikool soovitab oma töötajatele silmade üleväsimuse vältimiseks pidada iga tunni järel 10 minutiline puhkepaus – puhka silmi, siruta keha, tõuse ja kõnni. Loe täpsemalt siseveebist.
  • Mida peaksid teadma, kui töötad põhiliselt arvuti taga, ja nipid, kuidas hoida oma silmi (tooelu.ee)
  • Prillide tööandja poolsesse hüvitamisesesse puutuvaga tutvu meie kodulehel (leiad siit).

 

Silmaharjutused

Sageli ei teadvustata, et prillide ja läätsedega pole võimalik silmi ravida. Vale “tugevusega” prillid võivad hoopis süvendada kehva silmanägemist. Seevastu regulaarselt silmadele suunatud treeningharjutuste ja lõõgastumistehnikate harrastamine aitab silmaprobleeme ennetada ja isegi ravida.

  • Siin on lühidalt ja arusaadavalt kirjeldatud kõiki enamlevinud silmaharjutusi: nii silmade lõdvestamiseks kui silmade treenimiseks (prillidestpriiks.weebly.com).
  • KSA Silmakeskus (nägemisuuringud ja lühinägelikkuse korrigeerimisele laseroperatsioonide abil) seletab lühidalt, kuidas silmaharjutused töötavad ja soovitab 5 harjutust igapäevaseks praktiseerimiseks (ksa.ee).
  • Veel 5 (osaliselt eelnevaga kattuvat) igapäevast harjutust, mida soovitab Ida-Tallinna Keskhaigla (itk.ee).

Üks kasulik harjumus: 20/20/20 reeglit on lihtne järgida millal iganes – kas arvutiga töötades või lugedes. Iga 20 minuti tagant fokusseeri oma pilk 20 sekundiks mõnele objektile, mis asub 20 meetri kaugusel. See aitab silmadel taastada loomuliku asendi ja lubab silma ripslihasel puhata (silmatervis.ee).

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.