Foto autor: Andres Tennus (TÜ multimeedia talituse fotograaf)

9. juulil allkirjastasid Tartu Ülikooli Ametiühingu esimees Alar Sepp ja Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaar uue kollektiivlepingu. Kollektiivleping on töötaja jaoks oluline dokument, millega peab kursis olema – see on justkui sinu teine (kollektiivne) tööleping. Siin on kirjas töötaja õigused, mida ei pruugi olla kirjas individuaalses töölepingus. Leping kehtib kolm aastat. Lepingu teksti leiad allolevalt lingilt:

Mida olulist uus leping sisaldab?
Leping sätestab TÜ ja TÜAÜ omavahelised suhted ja rõhutab koostöö vajadust. Siinjuures on kõige olulisemaks aspektiks, et kollektiivlepinguga määrati kindlaks, et TÜAÜ esimees kaasatakse ülikooli töövoogu. Töövoog on keskkond, kust käivad läbi kõik ülikoolisisesed õigusaktid nende koostamise faasis ja kus teemast huvitatud osapooled saavad arvamust avaldada. TÜ töövoogu on ligipääs vaid piiratud isikutel, teiste hulgas dekaanidel ja prodekaanidel. TÜAÜ esimehe töövoogu kaasatus on märk TÜ valmisolekust suhelda oma ametiühinguga kui tõsiseltvõetava partneriga. TÜAÜ-l tekib võimalus hoomata ülikooli kui tervikut ja osaleda otsustusprotsessis. TÜAÜ saab, vaid olles kaasatud, täita oma kohust esindada töötajaid ja olla sotsiaalse dialoogi partner ülikoolile kui tööandjale.

Sama oluline on, et leping ei jäänud mitte ainult deklaratiivseks hea tahte väljenduseks, vaid ülikool oli nõus lepingusse sisse kirjutama mitmeid olulisi (seaduse miinimumnormist paremaid) hüvesid, mida TÜ oma töötajaile juba lühemat või pikemat aega pakub, nt haiguspäevade hüvitamine teisest päevast alates ja palga säilitamine kaitseväe õppekogunemisel osalevale töötajale, kui kaks olulisimat. Hüvede lepinguga fikseerimine on oluline põhjusel, et kui eelnevalt oli tegu hüvedega, mille tööandja oli (oma heast tahtest) ühepoolselt andnud – st tööandja võis need hüved ühepoolselt (olude muutudes) ka ära võtta – siis nüüd on hüvede olemasolu kahepoolselt (TÜ ja TÜAÜ vahel sõlmitud kollektiivlepinguga) kokku lepitud ja töötajal on kindlus lepingus sisalduvaile hüvedele loota ka tulevikus. Ülikool on oma töötajate heaks andnud olulised lubadused. Tartu Ülikool on hea tööandja ja TÜAÜ tunnustab seda.

Vaata lisaks

Põhjalikku artiklit uue lepinguga kaasnevatest kasudest loe meie uudiste sektsioonis.

TÜ kommunikatsioonispetsialisti kirjutatud uudist on võimalik lugeda TÜ siseveebis.

Pilte kollektiivlepingu allkirjastamisest saab vaadata www.uttv.ee lehel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.