Mustema stsenaariumi korral võivad vajada Eestis lähinädalatel koroonaviiruse tõttu korraga intensiivravi sajad inimesed. Samas võib epideemiast võitu saada, järgides eeskujulikult juba kehtestatud meetmeid, kirjutavad Tartu Ülikooli, KBFI, IQVIA ja Eesti haigekassa teadlased oma hiljutises memos, mille kohta 26. märtsil 2020 ilmus artikkel  lehel novaator.err.ee. Kohe on nädal mööda saamas ja võimalik kontrollida millise stsenaariumi järgi me kulgeme ja jääda rahule või võta kaustusele täiendavaid meetmeid.

Kolm võimalikku stsenaariumit

Memos kirjeldavad Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Fischer ja kolleegid kolme võimalikku stsenaariumit, milliseks kujuneb intensiivravi vajavate koroonapatsientide arv Eestis lähema kuu jooksul. Igas stsenaariumis näitab nn nakatamiskordaja R0 seda, mitmele inimesele annab nakkuse edasi üks nakatunud isik.

Stsenaariumid jagunevad seni võetud meetmete tõhususe põhjal järgmiselt:

  • Riigis kehtestatud meetmed on väga tõhusad (R0 = 1,1);
  • Riigis kehtestatud meetmed on mõõdukalt tõhusad (R0 = 1,4)
  • Riigis kehtestatud meetmed on vähetõhusad (R0 = 1,8).

Joonis: novaator.err.ee

Üks või teine stsenaarium, aga elu läheb edasi ka praegu ja pärast epideemiat, mis Soome terviseameti prognoosi järgi praeguste meetmete korral (Soomes) kestab veel 18 nädalat. Eestile on vaja rohkem teadust, innovatsiooni ja kõrgelt haritud töötajaskonda, et toime tulla misiganes kriiside ja majanduslangustega. Riigi poolt laenatavast kahest miljardist peab osa minema teadusele ja kõrgharidusele.

Pane allkiri rahastuse tõusu seaduseks kirjutamist nõudvale rahvaalgatusele ja saada algatus edasi kaasamõtlejast sõbrale kindla sooviga, et ka tema algatuse allkirjastaks ja seejärel samamoodi üleskutse kaasamõtlejast sõbrale edasi annaks: https://rahvaalgatus.ee/initiatives/7ad8d4b9-7566-416d-8dce-1b3a656e1b55