Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ametiühingud andsid (TÜ, EMÜ, TLÜ, EKI aü-d) tagasiside HTM eelnõule “Teadus- ja arendustegevuse korralduse seaduse muutmise väljatöötamise kavatsus“. Peamine millele tähelepanu juhiti oli:

  • Vajadus tagada teadust edasi viiv koostöö ebaterve (alarahastatuse tingimustes olelusvõitluseks muutuva) konkurentsi asemel
  • Riiklike prioriteetide seadmise ületähtsustamine seab ohtu põhiseadusega kaitstud akadeemilise vabaduse ja Eesti teaduse kohanemisvõime muutustega, eriti tingimustes, kus riigi prioriteedid on suunatud mitte teadusele vaid innovatsioonile (erinevalt teadustegevusest, mis on uue teadmise loomine, on innovatsioon olemasoleva teadmise rakendamine)
  • Kuidas vaid tippteadlaste materiaalne kindlustamine ei taga Eesti teadusele jätkusuutlikkust
  • Vaja on tagada kõigile akadeemilistele töötajatele elementaarne töökohakindlus ja palgastabiilsus

Akadeemilised ametiühingud leiavad, et probleemide lahendamisesse, mille jaoks eelnõu väljatöötamine on algatatud, panustaks suuresti see, kui saavutada akadeemiliste töötajate palgastabiilsus ja töökohakindlus. Samuti akadeemilise vabadus tagamine viib Eesti teadust edasi.

Lisaks juhitakse tähelepanu sellele, et praegune projektipõhine rahastusmudel on tinginud teadlastega sõlmitud töölepingute mittevastamise töölepinguseadusele (TLS). TLSi de jure rikkumine akadeemias saab lõppeda vaid akadeemilisele töötajale põhisissetuleku tagamisega. TLSi de facto rikkumise vastu aitab töörühmade parem rahastatus ja akadeemilise vabaduse austamine. Töövahendite, (põhi)palga ja töötaja haigestumisel asendaja leidmine on tööandja kohustused, mitte töötaja kohustused.

Loe kogu tagasisidet siin.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.