Foto: Pildil Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk; Jüri Luht / Postimees

TÜ õppeprorektor Aune Valk kirjutab postimehes (09.09.2021, leitav ka TÜ välisveebis), kuidas kõrgkoolide võimekus maksta konkurentsivõimelist palka on järsult kahanenud ega jõua riigi muule arengutempole järele. Siinkohal on ära toodud arvamusloo avalõik:

Eesti majanduskasv on olnud oodatust kiirem ning haridus- ja teadusministeeriumi (ja meie kõigi) soov tõsta sellest ajendatuna õpetajate palka on igati arusaadav. Kuna riigi tähelepanu on juba pikemat aega olnud üksnes üldhariduskoolide õpetajate töötasude järeleaitamisel, on kõrvale jäänud kõrgkoolide õppejõud, kelle palk on õpetajate keskmisest üha enam maha jäämas.

Põhjused, miks just õpetajate (mitte õppejõudude) palgad on ministeeriumi ja riigi fookuses ja miks see on olnud nii juba pikemat aega ei ole pelgalt see, et:

  1. Haridus- ja teadusministeeriumi ainus soov on juhuslikult just selline (samas kui on aga soovimatus tõsta näiteks õppejõudude palka)
  2. Riigi võime/soov keskenduda korraga vaid ühele teemale, milleks on juhuslikult olnud õpetajate palk (ja juhuslikult näiteks mitte õppejõudude palk)

Põhjused on selle asemel eelkõige:

  1. Õpetajatel on tugev ametiühing (Eesti Haridustöötajate Liit EHL), kes on aastaid visalt võidelnud õpetajate palga eest ähvardades nõudmistele mitte vastu tulemise korral streigiga. Vaata näiteks lugu 7. oktoobrist 2020 “Kui palgatõusu ei tule, hakkavad haridustöötajad tuleva aasta alguses streikima“.
  2. Koolide juhtkonnad toetavad töötajate volitatud esindajate (ametiühingu) püüdlusi, sealhulgas toetavad streiki. Vaata selle kohta 2012 aasta õpetajate streiki kajastavat artiklit lehel delfi.ee.

Siit tulenevalt on ministeerium ja valitsus tõhusalt survestatud arvestama õpetajate nõudmistega, sest õpetajad (töötajaskonda esindavad organisatsioonid) ja tööandjad (koolide juhtkonnad) on ühel nõul. Ja omakorda, õpetajaid koondavad ametiühingud on jätkuvalt tugevad just seetõttu, et inimesel on lihtsam ametiühinguga liituda, kui teatakse, et sellel on kolleegide ja juhtkonna heakskiit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.