Foto: Pixabay

Saksa Akadeemiline Vahetusteenistus (DAAD) koos Euroopa teadlaste ning kõrgharidusjuhtidega avaldas 17. juunil 2020 Eberbachi avalduse, kus kutsub ülikoole ja poliitikuid Euroopa kõrgharidusruumi (EHEA) alusväärtustele rohkem tähelepanu pöörama.

Läheneva Bologna deklaratsiooni 20. aastapäeva (19. juuni) puhul avalikustatud dokument sõnastab kõrgharidusele olulised akadeemilised ja sotsiaalsed väärtused ning lööb häirekella, kuna „need väärtused on täna siiski tõsisemas ohus kui mis tahes ajal alates Bologna protsessi käivitamisest ja aastakümnest, mil Euroopa kõrgharidusruum ametlikult asutati.“

Avalduses on kirjas, et ülikoolid peavad rajama oma tegevuse põhi- ja ühiskondlikele väärtustele ning selleks arendama ja hoidma vastavat kultuuri ja protseduure. Näiteks tuuakse välja, et ülikoolid ei peaks finantseerimise pärast tegema asju, mis lähevad vastuollu akadeemilise vabaduse või õigusriigi põhimõtetega. Samuti rõhutatakse väärtuskasvatuse olulisust ka kõrgkoolis – ülikoolid ei pea andma üksnes teadmisi ja oskusi, vaid ka kujundama „noorte inimeste isiksust ja iseloomu, et aidata neil saada küpseteks ja vastutustundlikeks kodanikeks“. Loe lähemalt TÜ siseveebis.

Need nõudmised on kooskõlas sellega, milliseid probleeme on akadeemilsed ametiühingud kutsunud üles lahendama ja milliste väärtuste eest seisnud, teiste hulgas:

  • Tähelepanu juhtimine akadeemilise vabaduse taandumisele
  • Vajadus loobuda juhtimast ülikoole kui äriettevõtteid; ülikoole tuleb juhtida kui riigi, rahva ja kultuuri jaoks strateegilisi asutusi, mille peamine eesmärk ei ole kasumi teenimine
  • Vajadusele tõsta riiklik kõrghariduse rahastamine 1,5%-le SKP-st
  • Vajadusele tõsta riiklik teaduse rahastamine 1%-le SKP-st

Avaldust on võimalik eesti keeles täismahus lugeda SIIT.

Pressiteade DAADi kodulehel SIIN

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.