Autor/allikas: Gabriele Diwald/Unsplash

Praegu peab enam kui kolmandikus maailma teadusajakirjades ilmuvate tööde lugemise eest maksma. Veel pooled pakuvad võimalust teha teadusartiklid kättesaadavaks kindla ajaperioodi vältel pärast ilmumist. Teaduskirjastajate kasvav mõju teeb avatud teaduse edendajad murelikuks.

“Teadlased ja teadusministrid on avatuse vajalikkuse üle heietanud juba 20 aastat. Reaalselt pole selle aja jooksul peaaegu mitte midagi muutunud. Oli selge, et teaduskogukonda ja kirjastajaid on vaja raputada palju-palju tugevamalt,” leiab Plaani S eestkõneleja Robert-Jan Smits, Euroopa Komisjoni avatud teaduse saadik, kes enne uue töökoha vastuvõtmist aasta alguses juhtis kaheksa aastat Komisjoni teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraati.

Plaani S kohaselt tohiksid avaliku sektori raha kasutavad teadlased aastast 2020 oma artikleid avaldada vaid teadusajakirjades, mis teevad uurimused avaldamise järel koheselt kõigile kättesaadavaks.

Loe lähemalt lehel novaator.err.ee ilmunud sensatsioonilise, kuid eksitava pealkirjaga artiklist “Radikaalne plaan piiraks eesti teadlastel maailma tippajakirjades avaldamist“.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.