Juba mitu aastat on teadlased ja kõrgharidussektor andnud üldsusele mitmesuguste aktsioonide kaudu märku, et vanaviisi jätkata ei saa. Vajatakse rohkem raha, et püsida maailmas konkurentsis ning mõnel juhul selleks, et üldse elus püsida. Samas on olnud ka diskussiooni, et mis valdkonna või suuna (tipptasemel) teadust meil Eestis üldse tarvis on. Kas riik peaks pimesilmi finantseerima kõikide Eestis tegutsevate avaõiguslike teadus- ja kõrgharidusasutuste tegemisi.

Kriiside põhjused on läbi ajaloo olnud erinevad. Praegune kriis on põhjustatud viirusest. Viirusest, mille vastu otsitakse üle kogu maailma vaktsiini ja ravimeid. Otsijad on ikka teadlased.

Järgmiseks kriisiks oleme palju paremini valmis, kui meil on tark ja haritud rahvas. Kui meie teadlased on võimelised kõikvõimalikele väljakutsetele kiirelt ning pädevalt reageerima. Selleks on liiga hilja hakata valmistuma siis, kui kriis juba käes on. Selleks tuleb juba praegu valmistuda.

Loe kogu Heiki Lille arvamusartiklit lehel tartu.postimees.ee. Heiki lill on Maaülikooli doktorant, ametiühingutegelane ja Vabaerakonna esimees.

Anna allkiri riiklikku teaduse ja kõrghariduse rahastuse tõusu (vastavalt vähemalt 1% ja 1,5% SKP-st) seaduseks kirjutamist nõudvale rahvaalgatusele ja saada algatus edasi kaasamõtlejast sõbrale kindla sooviga, et ka tema algatuse allkirjastaks ja seejärel samamoodi üleskutse edastaks kaasamõtlejast sõbrale!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.