Foto: kaader EAKLi konverentsisalvestusest

Norra Ettevõtete Liidu NHO pealäbirääkija Rolf Negård esines ettekandega Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) korraldatud sotsiaaldialoogi konverentsil (8. juuni 2022) ja tutvustas “Norra mudelit”. Mis on Norra mudel (üks nn Põhjamaa mudelitest (Nordic model))? Norra mudel on selline mudel, kus tööandjad ja töötajad läbi oma esindusorganisatsioonide ning riik lahendavad ühiselt (jõudes üksteist tasakaalustades konsensusele) majanduse ja ühiskonna ees seisvaid probleeme – kolmepoolsus. Kandvaks osaks kolmepoolse süsteemi sees on kahepoolsus töötajate ja tööandjate vahel.

Mõned olulisemad nopped Rolf Negårdi ettekandest:

„Sotsiaaldialoog keskendub selle, et luua platvorm tagamaks ettevõtluse jätkusuutlikkus. Norra ametiühingud on väga selgelt pühendunud selle, et ettevõtted oleksid jätkusuutlikud. Küsimus ei ole omanikelt maksimaalse väljapigistamises; küsimus on leida tasakaal jagamaks kasumit kapitali ja töötajaskonna vahel.“ (+12 min) Õiglase jagamise olulisust kapitali ja töötajaskonna vahel rõhutab Rolf Negård ka +20 min.

Norras on ettevõtete juhatuses 1/3 kohti valitud töötajate poolt (+17 min). Kui reegel 30 aastat tagasi kehtestati oldi ettevõtjate poolt sellel väga vastu. Rolf Negård leiab nüüd aga, et see on olnud hea otsus (seda mõttevahetust kahjuks lindistuse ettekandeosast ei leia, sest küsimuste-vastuste voor, kust mõttevahetus pärineb, ei ole lisatud).

Kollektiivsete töösuhete eesmärk Norras on eksportiva tööstuse, kui Norra avatud eksportiva majanduse, konkurentsivõime tagamine. Mehhaanikatööstus lepib kõige pealt isekeskis kokku ja kõik teised sektorid (kogu tööjõuturg) joonduvad mehhaanikatööstuse järgi. (19 min)

Ettekanne on leitav konverentsiettekannete hulgas youtube’s.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.