Õhtuleht (4. november 2020) kirjutab juhtkirjas, et kahe presidendikandidaadi tasavägine heitlus on aga märgiks, et rindejoon jookseb läbi kogu ühiskonna ega kao kuhugi ka võitja selgudes ning Ameerika on lõhki mis lõhki.

„Olukorras, kus häid ja kiireid lahendusi lõhkise ühiskonna lepitamiseks pole, on esmalt mõistlik mõelda selle üle, millest lepitamatud vastuolud alguse on saanud. Selle küsimuse mõistmiseks ei pea me lombi taha kiikama, sest kodutanumal tõi Trumpi kopeeriva EKRE võimule Reformierakonna pikaajaline ilmeksimatu universumi peadirektorina valitsemine. Nii meil kui Ameerikas korraldasid valimistel võimupöörde ametliku edukultuse kõrval tähelepanuta jäetud eluga rahulolematud, et mitte öelda hammasrataste vahele jäetud rahvamassid.“

Õhtuleht ei täpsusta, millisse poliitika tõi kaasa „Reformierakonna pikaajaline ilmeksimatu universumi peadirektorina valitsemine“ ja kuidas see tekitas „hammasrataste vahele jäetud rahvamassid“. Need küsimused avab USA presidendivalimiste näitel (ja USA kontekstis) ajaleht The Guardian artikliga, mis räägib Kolmandast Teest (the Third Way) ja kuidas sellel Kolmandal Teel olemise käigus muutusid vaskpoolsed sotsiaaldemokraadid (Democratic Party) sinikraede huvide kaitsjast neoliberaalse majanduspoliitika viljelejaks ja valgekraede eestkostjaks. Tulemuseks on absurdne olukord, kus hoopis Vabariiklased (Republican Party) väidavad ennast olevat tööinimeste erakond ja Trumpi on võimalik kujutada kui „sinikraest miljardäri“ („blue-collar billionaire“) – vaeste tööinimeste ja USA valgete eest seisjat. Põhjalikumat loe Kolmandast Teest ja Joe Bildeni osast selle elluviimisel ajakirjast Jacobin*.

Et kirjeldatu kehtib ka Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) kohta, võid lugeda kahest ERRis ilmunud loost – eelkõige Tõnis Saarts: sotsiaaldemokraatia lõppmäng? ja SDE vastusest (Lauri Läänemets, SDE aseesimees, riigikogu liige) sellele artiklile, mis ei vastandu Tõnis Saartsi artiklile.

„Avatuse-suletuse kriisi põhjus ise seisneb ebaõigluse kasvus – tehnoloogia areng ja globaliseerumine loovad täiesti uusi ja ootamatuid väljakutseid. Liiga kauaks jäid need muutused neoliberaalide hallata (osaliselt ka sotside süül) ja nad haldasid neid halvasti.“ (Lauri Läänemets, 17.02.2020)

 

*Jacobin is an American socialist quarterly magazine based in New York (Wikipedia)