Autor/allikas: Mattias Kitsing/Eesti Üliõpilaskondade Liit

Kõrghariduse arengusuunad on murettekitavad. Tartu Ülikool (TÜ) on astunud optimaalse riikliku rahastuse puudumisel jõudsa sammu tasulise õppe taastamise suunas. Kaili Malts on ajakirjandustudengite väljaandes Neljas Dimensioon teinud teemast põhjaliku ülevaate, kommentaari andis ka Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) juht Eleri Pilliroog.

Väljavõte artiklist:

  • Koosolekul rääkis Raul Eamets poliitikutelt saadud siseinfost – poliitiline suund üldiselt on suurendada eraraha kaasamist kõrgharidusse ja järkjärguline üleminek tasulisele õppele. „Suuremas pildis näen, et lähima 3–5 aasta jooksul läheb kogu magistriõpe sotsiaalvaldkonnas sessioonõppesse ja tasuliseks. Riik rahastust juurde ei anna,” rääkis Eamets koosolekul.
  • Vaevalt et kellegi unistus oleks alustada oma elu peale ülikooli võlakoorma all. Sarnase järelduseni jõudis ka Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Eleri Pilliroog, kes samuti vastu võetud otsuse vastu seisab. „Üliõpilaste puhul, kelle sotsiaal-majanduslik taust on niigi habras, võib selline otsus viia ülikooliõpingutest loobumiseni,” selgitas Pilliroog ning lisas, et see kõik toimub ajal, mil kasvab vajadus kõrgelt haritud spetsialistide järele.

Ometi on parlamendierakonnad Isamaa, EKRE ja SD varem kinnitanud vastuseks Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL), keda toetavad ametiühingud, Eesti Teaduskoda ja Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA), nõudmisele:

  • Kõrghariduse riigieelarveline rahastamine peab olema suurusjärgus 1,5 % SKT-st;
  • Säilima peab tasuta eestikeelse kõrghariduse pakkumine.

Keskerakonna, kes ei ole end sidunud 1,5% lubadusega, seisukohtades korghariduse rahastamise korrastamise kohta seisab:

  • Tasuline kõrgharidus ei ole väljapääs. Üleminek tasulisele kõrgharidusele ei saa olla Eesti puhul edukaks lahenduseks, kuna meie väikese riigi ja tagasihoidliku rahvaarvu puhul on hädavajalik kõigi olemasolevate inimeste võimete väljaarendamine. Meie noorte vaimsed võimed on meie üks olulisemaid rahvuslikke rikkusi ning nende välja-arendamata jätmine kahjustaks oluliselt meie majandusliku ja sotsiaalse arengu võimalusi. Samas peame võimalikuks teatud õppemaksu sisseviimist, milles näeme eelkõige distsiplineerivat mõju.

Tasuta kõrghariduse on küsimärgi alla seadnud, aga mitte välistanud, vaid Reformierakond:

  • Peame oluliseks hinnata tasuta kõrghariduse eesmärgipärasust, mõjusid ja kulutõhusust ning sellest lähtuvalt anda kõrgkoolidele suurem õigus eraraha kaasamiseks, osalise koormusega õppekavade loomiseks ning õppetasu kehtestamiseks koos stipendiumite ja õppelaenude süsteemide ülevaatamisega.
    Eesmärk on parandada õppe kvaliteeti ja tõsta õppija omavastust. See ei tähenda, et tasuta kõrgharidus ära kaoks, vaid tekib kõrgkoolidele võimalus ja õigus pakkuda mõlemat õpet.

Kõigi paralamedierakondade seisukohavõtud leiad riigikogu.ee lehelt. Lisaks loe hiljutist (22.12.2020) tasuta kõrghariduse jätkumist toetavat arvamuslugu EKRE ajalehes uueduudised.ee. Väljavõte arvamusloost:

  • Sooviga lõpetada tasuta kõrghariduse andmine on esinenud nii Maaülikooli rektor Mait Klaassen, tema Kunstiülikooli ametivend Mart Kalm, kui ka tänaseks juba ameti maha pannud Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo, kellele ometi sekundeerib uus rektor Tiit Land. Kummaline on akadeemiliste ringkondade soov loobuda kergekäeliselt tasuta haridusest, mis on sisuliselt inim- ja sotsiaalne õigus. 

 

 

Üks kommentaar sissekande “Murettekitavad arengud kõrgharidusmaastikul – Tartu Ülikool on astunud jõudsa sammu tasulise õppe taastamise suunas” kohta

  • Rektorid on varem arutanud kehva rahastamise üle ja leidnud, et alternatiivid selles olukorras on kas tasuline õpe või järeleandmine hariduse tasemes. Ma tõsimeeli poodan järeleandmist tasemes, kui on valik nende kahe halva vahel! Asi on selles, et säilivad võrdsed võimalused õppijatele ja samas andekad ja õpihimulsed leiavad ikka võimalusi juurde õppida, sh. individuaalõppe ja -juhendamise korras. Õppejõud/teadased panevad neid tähele, sest võimekas tudeng panustab teadustöösse!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.