“Poliitikud ülikooli!” projekti raames kutsuvad mitmed Eesti kõrgkoolid poliitikuid tudengitele üheks päevaks tudengivarjuks.

Järgnev tekst on kohandatud Tartu Üliõpilasesinduse kodulehel leiduvast projekti kirjeldusest:

Novembri esimesel nädalal ehk 31. oktoobril – 4. novembril korraldavad kuue Eesti kõrgkooli üliõpilasesindused Tartu Ülikooli üliõpilasesinduse algatusel Eesti poliitikutele tudengivarjupäeva. Projekti raames soovime tutvustada riigikogu saadikutele üliõpilaste argipäeva ja igapäevaseid väljakutseid.

Lisaks sellele, et tudengivarjupäeva raames saab nii poliitik kui ka tudeng põneva, hariva ning tavapärasest erinevat vaatenurka pakkuva kogemuse, on projektil ka sisuline taust ning eesmärk. Selleks eesmärgiks on suunata riigitasandil otsustajate ning riigipoolse toetusega tegelevate osapoolte tähelepanu kõrghariduse alarahastusele ja sealt lähtuvatele probleemidele tudengite jaoks:

Oleme olukorras, kus aina enam on ülikoolides hakatud sulgema vähepopulaarseid eestikeelseid õppekavasid ning avama võõrkeelseid õppekavasid. Samuti on langenud drastiliselt ülikoolis õpetamise kui erialase tegevuse väärtustamine, mistõttu valivad tippspetsialistid pigem tasuvama töö erasektoris või siis tegelevad õpetamise asemel teadusega. Selline akadeemilise töö vähene väärtustamine ohustab tugevalt eestikeelset akadeemilist järelkasvu ning on päädinud olukorraga, kus vahemikus 2013. aastast 2020. aastani kukkus eestlastest üliõpilaste vastuvõtt doktorantuuri ühe kolmandiku võrra: 324-lt inimeselt 217-le inimesele.* Ükski nimetatud asjaoludest ei loo eeldusi ning lootust jätkusuutliku ja kvaliteetse eestikeelse kõrghariduse edenemiseks, vaid juhib tähelepanu valdkonda painavatele süsteemsetele probleemidele.

* – Statistika on võetud Rektorite Nõukogu kõrgharidusega seotud seisukohtade artiklist “Mida peaks toetama kõrghariduse rahastuse kasv?”. 

Tudengitele teevad muret ka olukord vajaduspõhine õppetoetuse, tudengimajutuse, tulemusstipendiumi ja õppelaenuga.

Projektis osalevad Tallinna Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli, Maaülikooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia üliõpilased ja üliõpilasesindused.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.