Foto: Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Raul Eamets ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Rainer Kattel. Allikas pealinn.ee

Ajalehes Pealinn arutavad Tartu Ülikooli majandusteaduskonna professor Raul Eamets ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Rainer Kattel majandusolukorrast riigis ja mida ette võtta. Muuhulgas räägib professor Eamets (väljavõtted ajalehe Pealinn artiklist):

Olen kogu aeg öelnud, et laene võib võtta, kui need on tulevikku suunatud investeeringud. Ka kõrgharidusse raha panemine laenu abil on tulevikku suunatud ettevõtmine. Või näiteks tudengitele riiklikult garanteeritud laenufondi moodustamine laenuga. Need on sellised inimkapitali investeeringud.

Ma arvan, et küsimus ei ole isegi ebavõrdsuse ümberjaotuses, aga kui me vaatame suures pildis ja pikas perspektiivis meie riigi rahandust, siis tegelikult on see praegune maksusüsteem ennast mingil määral ammendanud ja me ei saa kõiki oma soove täita. Seesama teaduse ja kõrghariduse rahastamine või õpetajate palgad, päästjate palgad jne. Kui me pikka perspektiivi vaatame, siis ma arvan, et mingit laadi maksude muutmine või üldine maksubaasi tõstmine on vältimatu. Sellise maksusüsteemiga, nagu meil täna on, ei tule me lihtsalt tulevikus välja.

On ju ringelnud need numbrid siin, et kõrghariduse õpetamise poolt vaadates suurusjärgus 1,5% võiks olla see finantseerimine ja teaduse üheprotsendilises finantseerimises on isegi ju parteijuhid põhimõtteliselt kokku leppinud. Mingid sellised märgid on ilmselgelt maha pandud juba ja need oleks siis vaja ära täita lihtsalt.

Üks kommentaar sissekande “TEADLASED: Eestit ootab ees suur toimetulekukriis, peame aitama peresid ja maksustama kriisilt hiigelkasumit teenivaid firmasid” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.