Illustratsioon: Mohamed Hassan, Pixabay

Tartu Ülikooli palgaeeskirja muudatused läbisid ülikooli töövoos kooskõlastamise. Muudatus toob kaasa palgaastmete miinimummäärade tõusu aastal 2022. Esimese palgaastme miinimumäär tõuseb 1. jaanuaril 2022 vastavalt riiklikule palga miinimummäära tõusule ja ülejäänud palgaastmete miinimumid tõusevas 1. märtsil 2022. Palgaeeskirja muutmise kavandile (st miinimummäärade tõstmisele) esitasid oma arvamuse vaid Tartu Ülikooli Ametiühing ja TÜ Narva kolledž, kelle mõttekäigud olid sult sarnased.

Narva kolledži arvamus

Palkade kohustuslik tõstmine olukorras, kus tegevustoetused ei suurene, viib olukorda, kus võib olla vaja hakata inimesi koondama – sealjuures suureneb tööle jäävate inimeste töökoormus või tekib eelarve puudujäägi risk. Üldine palgatõus saab tulla ikkagi ainult koos kõrghariduse rahastuse suurenemisega.

Tartu Ülikooli Ametiühingu arvamus:

Tartu Ülikooli Ametiühing tunnustab Tartu Ülikooli eesmärki olla Eesti akadeemilise palgaturu liider ning maksta tugitöötajatele konkurentsivõimelist töötasu ning peab õigeks palgaastmete miinimummäärade tõusu.

Tartu Ülikooli Ametiühingu seisukoht on, et palga tõstmisel peab ülikooli juhtkond tagama ressursid palga maksmiseks vastavalt olemasolevale töökohtade arvule ja töökoormusele. Palga tõus õppejõudude ja teadlaste arvu edasise vähenemise hinnaga ei ole vastuvõetav, sest nii kannatavad inimesed ja kõrghariduse kvaliteet.

Vastusena Tartu Ülikooli Ametiühingu arvamusele on õigusaktide töövoos kirjas (vastus Narva kolledži arvamusele on sõnastuselt mõnevõrra erinev, kuid sisult sama):

Arvestatud osaliselt.

Miinimummäärade tõstmise teemat arutas eelarvekomisjon, jälgides ülikooli üldist eelarvet tervikuna, vajalikud vahendid on ülikoolil olemas.

Miinimummäärade tõstmist arutati rektoraadis ja eelarvekomisjonis, kuhu kuuluvad ka valdkondade esindajad. Miinimummäärade tõstmiseks vajalikud vahendid on ülikoolil olemas.

Siinkohal jääb TÜ Ametiühingul (kui töötajate volitatud esindajal) jälgida, kas miinimummäärade tõstmiseks vajalikud vahendid, mis on ülikoolil vastuse järgi olemas, jõuavad reaalselt allüksustesse ja sealt edasi ka töötajate palkadesse (kattes palgatõusu ilma koondamiste või töölepingujärgse töökoormuse vähendamiseta). Sellekohane tagasiside instituutidest ja teistest allüksustest on ametiühingule väga väärtuslik, kaitsmaks kõigi töötajate huve.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.