Akadeemilised ametiühingud esitasid 18. märtsil 2021 koos Eesti Üliõpilaskondade Liidu, Eesti Haridustöötajate Liidu ja Eesti Ametiühingute Keskliiduga Haridus- ja Teadusministeeriumile Akadeemilise töötaja põhipalga kontseptsiooni.

Meie visioon:

Akadeemilise töötaja põhipalk tagab ülikoolides ja teadusasutustes töötavatele akadeemilistele töötajatele minimaalse toimetulekut kindlustava sissetuleku ja tagab palgastabiilsuse, vähendades projektisõltuvust.

Põhipalgale kvalifitseerub iga akadeemiline töötaja, kes on positiivselt atesteeritud. Põhisissetulekule ei kvalifitseeru vanaduspensioni saavad akadeemilised töötajad.

Põhisissetulek on summa baasrahastusest-tegevustoetusest, mis jaguneb kõrgharidus- ja teadusasutuste vahel vastavalt akadeemiliste töötajate arvule ning mida saab kasutada üksnes palkade maksmiseks – niiviisi on riigi poolt tagatud akadeemilise töötaja põhipalk.

Tagamaks KÕIGILE kõrgharidus- ja teadusasutustes töötavatele teadlastele elementaarne palgakindlus on tarvis teadusleppe 1% SKP-st vaid alla ühe viiendiku. Kahekordse töötasu alammäära tasemel põhipalga tagamiseks KÕIGILE õppejõudule on tarvis 1,5% SKP suurusest kõrgharidusrahastusest alla kümnendiku.

Kokku kuluks akadeemiliste töötajate põhipalga tagamiseks 81,5 MEUR, mis on 0,291% SKP-st.

Põhipalk rajab teed uuele kasvuperioodile Eesti innovaatilises majanduses ning tagab Eestile koha teadusmaailma tippude hulgas.

Loe akadeemiliste töötajate põhipalga kontseptsioonist lähemalt ministeeriumile saadetud kirjast.

Allakirjutanud organisatsioonid:
Tartu Ülikooli Ametiühing
Tallinna Ülikooli Ametiühing
Eesti Maaülikooli Ametiühing
Eesti Üliõpilaskondade Liit
Eesti Teadustöötajate Ametiliit (ETAL)
Eesti Keele Instituudi Ametiühing
Eesti Haridustöötajate Liit (EHL)
Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.