Foto: DW, Saksa teadlased väljendavad oma frustratsiooni Twitter’is

2021. aasta juuni keskpaigast alates on Twitter’is tehtud tuhanded säutse hashtag’iga #IchbinHanna (“Ma olen Hanna”), kirjutab Deutsche Welle (DW) artiklis Short-term contracts and working for free: Scientists in Germany speak out (29.06.2021). Säutsud on pärit Saksa ülikoolide teadlastelt, kes võtavad sõna ebakindlate töötingimuste vastu. Töö ebakindlus ja toetuse puudumine on probleemiks ka teiste ELi riikide ja Ühendkuningriigi ülikoolides.

Kaks näidet DW vahendatud säutsudest:

  • “Dear academia, it’s time for a reset, enough of short-term contracts, exploitation & insecurity. Most bright ECRs [early career researchers] are forced to drop out of science. It’s a vicious cycle & after 12 years you are finally ‘officially’ kicked out from the German education system. #IchBinHanna” 
  • “Dear academia, it’s time for a reset, enough of short-term contracts, exploitation & insecurity. Most bright ECRs [early career researchers] are forced to drop out of science. It’s a vicious cycle & after 12 years you are finally ‘officially’ kicked out from the German education system. #IchBinHanna

DW järgi jätkavad paljud Saksa teadlased, kui projektirahad saavad otsa, oma uurimistööd töötushüvitiste pealt. Märkusena, Eestis pole seegi lahendus sageli teadlasele võimalik, kui teadlane soovib jääda seotuks ülikooliga või ei taha rikkuda suhteid oma ülemuste ja kolleegidega. Seda põhjusel, et teadlased töötavad tähtajatute töölepingutega ja kui projektirahad lõpevad, siis lõpeb palk, aga mitte leping. Kui teadlast ei koondata, vaid töökoormust vähendatakse summani, mida töögrupp suudab maksta (st koormus null-koma-midagi) või tehakse töötaja ja tööandja poolne kokkulepe töölepingu lõpetamiseks, siis töötaja Töötukassa töötuskindlustushüvitist taotleda ei saa. Just töölepingu lõpetamine poolte kokkuleppel on ülikoolides olnud tavapärane praktika. See säästab küll töögrupile koondamishüvitise võrra raha (mida saab kasutada nt teistele töögrupi liikmetele palga maksmiseks), aga paneb töölt lahkuva töötaja väga täbarassse majanduslikku seisu – ei tööandjapoolset koondamishüvitist ega Töötukassa töötuskindlustushüvitist.

Foto: DW järgi jätkavad paljud Saksa teadlased, kui projektirahad saavad otsa, oma uurimistööd töötushüvitiste pealt

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.